Coordonate general

• [Altele]

This site uses cookies. By continuing to browse this site, you are agreeing to our Cookie Policy.

• Coordonate general

Buna ziua!

În ultimele versiuni GF a împlementat mai multe opţiuni dar până acum nicio opţiune nu se referă la acţiunile Generalului. La ultima versiune s-a îmbunătăţit imaginea "Atacurilor asupra alianţei" prin introducerea atacurilor ordonate în tabel. Mai mult, din această versiune nu mai vedem doar jucatorul atacat ci şi oraşul unde este atacat direct în lista de atacuri fără a mai fi nevoie sa dăm clik şi să mergem spre oraşul atacat. Desigur, linkurile spre oraşul atacat au rămas.

Propunerea mea este ca langa numele oraşului atacat să fie introduse şi COORDONATELE insulei pentru a nu fi nevoit Generalul să noteze fiecare atac în parte apoi să dea circular. La o alianţă de 200 de oameni, foarte activă, sunt multe atacuri ceea ce face munca generalului foarte grea, spre imposibilă. Această implementare ar uşura anunţarea atacurilor. Ba mai mult atacurile ar fi date în timp real (acum se pierd secunde bune până la minute de la momentul atacului până când aceasta ajunge pe circulară din cauza faptului că Generalul trebuie să dea clik pe fiecare oras în parte şi să noteze coordonatele).

Exemplu:

Jucătorii din poză, oraşele şi coordonatele sunt fictive şi server doar ca exemplu.

*** Strutz - Textul a fost modificat la cerea user-ului.
    Adevărul trebuie spus în gura mare. A-l ocoli sau mistifica înseamnă să faci pact cu Diavolul, Tatăl Minciunii.
  • PRO

Propunerea a mai fost propusa de cateva ori. Din cate stiu eu acestea nu au plecat mai departe deoarece nu au fost voturi suficiente.
    Chiar una am propus-o eu. Ogasesti AICI si o alta care o gasesti AICI. Daca mai cauti cu siguranta mai gasesti si tu :)

Pentru o alianta sub 100 jucatori... care sunt inactivi sau mai putini activi din puncte de vedere militar aceasta problema nu ii deranjeaza... dar cand intr-o alianta cu peste 100 jucatori din care 80% din ei sunt activi chiar ar fi benefica aceasta optiune.
    Vorbim de aliante active nu pline de conturi clone :)

Ideal ar fi ca Generalul sa vada fara alte clickuri suplimentare urmatoarele:
    • de pe ce coordonate vine atacul
    • pe ce coordonate este atacat colegul

P.S. GF nu va reveni la setarile initiale. Atunci la ce s-au muncit ore/zile/luni?

Eupropunerea ta o voi posta pe circular :)

@Lizuca

Stim si noi ca trebuie sa dam click pe oras pentru a vedea acele coordonate, dar noi am vrea simplificarea acestei comenzi.
    *** Ca să tac, mi-au despicat limba, astfel am ajuns viperă. ***
    [IMG:http://i1042.photobucket.com/albums/b430/rufay2003/INGERDECAZUT500X200.jpg]

• donna wrote:

Inainte sa se schimbe versiunea daca dadeai pe jucator aveai posiilitatea sa vezi acele coordonate. Acum vezi istoricul jucatorului. Cu ce ajuta ???
    Draga mea rufyca...citeste mesajul Donnei in linie dreapta nu pe diagonala.
    Raspunsul meu a fost pentru aceasta intrebare...
    Insa ar fi bine daca s-ar putea vedea coordonatele fara clickuri suplimentare si voi vota pentru, ar usura mult munca unui general.
  • Am dat contra. De ce? Simplu. Pentru propunerea aceasta GF ar trebui sa faca un downgrade si ma indoiesc ca dupa fiecare modificare au un back-up, ca sa intelegeti la ce ma refer priviti fiecare update si veti observa ca intr-un update se fac mai multe modificari ceea ce inseamna ca in cazul unui downgrade s-ar elimina si alte imbunatatiri utile.
  • Papi...sigur ai citit bine ce se cere?:)

Sa vezi coordonatele unui atac (daca ai functia de general) fara sa dai alte clickuri suplimentare.

A mai fost cumva implementat asa ceva? Nu am fost general de o vreme ....dar cred ca totusi as fi aflat despre o asemenea schimbare.

Va rog nu mai vorbiti doar ca sa va aflati in treaba...iar daca nu intelegeti propunerea intrebati ce si cum...pentru ca altfel se incurca oalele. Ai inteles gresit tu....si vor intelege gresit altii dupa tine.

Sunt convins ca daca ai fi inteles mai bine despre ce este vorba nu ai fi votat contra.

Drept urmare revin cu precizarea despre acest topic : VREM CA GENERALUL UNEI ALIANTE SA VADA COORDONATELE CELUI ATACAT (DACA POSIBILI SI ALE ATACATORULUI) FARA NEVOIA DE A DA ALTE CLICKURI SUPLIMENTARE !

Donna confirma te rog daca am dreptate pentru a evita alte neplaceri pe viitor.

Oriunde-n tara...
    oriunde-n lume...
    Sunt Olteanu fara nume
    Fanatismul
    si alcoolul
    Stiti k ma fac
    sa-mi pierd controlul
  • Nu este necesara refacerea topicului.

Propunerea trebuie tradusa si apoi trimisa catre GF...iar in traducere se pot adauga foarte bine si frumos precizarile necesare pentru a face totul cat mai limpede pentru programatorii din Germania.

In cazul in care trebuie refacuta...cred ca ne vor anunta cei din staff.

Pana atunci cred ca este destul de clara ideea pe care mergem si pe care o votam.

In acelasi timp consider si ca merita sa o promovam...asa ca trimite-ti si voi prin aliantele pe unde mai jucati...sa nu stau iar cu zeci de mesaje pe diplomatie.

Aici suntem aliati cu totii...indiferent de aliantele in care jucam ....aceste imbunatatiri ne vor ajuta.

Oriunde-n tara...
    oriunde-n lume...
    Sunt Olteanu fara nume
    Fanatismul
    si alcoolul
    Stiti k ma fac
    sa-mi pierd controlul
  • un mare da !!!!
    ca si general in mai multe aliante au fost momente in care 5-6 jucatori erau atacati ,, da click pe cine e atacat sa vezi coordonatele si da circulara aliantei ,, vezi de unde vine atacatoru sa sti unde va ajunge cu prada " ia urmatorul atac vezi si acolo si tot asa pana te trezesti ca e prea tarziu sa mai dai altul "

vezi de unde vine atacaotu si cine pe ce coordonate e atacat dintr-un copy paste areti aliantei tot ce trebuie. chiar daca in sinea mea ca si atacator ma dezavantajeaza ofer un PRO deoarece asa cred ca este corect pentru toti....
  • Propunerea cred ca era destul de clara. Si anume Generalul sa vada DIRECT si coordonatele atacatorului si ale celui care este atacat.

Este adevarat ca atunci cand am postat propunerea am avut si alt comentariu pentru ca nu vazusem link-ul catre oras.
    Dar ideea de baza este ca Generalul sa nu mai dea click-uri suplimentare.

O sa rog moderatorul sa modifice textul initial ca sa nu mai existe confuzii.
    Multumesc mult si va rog votati - DA !

Adevărul trebuie spus în gura mare. A-l ocoli sau mistifica înseamnă să faci pact cu Diavolul, Tatăl Minciunii.
  • Eu inițial am înțeles ca ar fi vorba de un downgrade pentru ca înainte ar fi existat aceasta posibilitate, din acest motiv am dat contra. Acum ca înțeleg clar propunerea sunt PRO si daca poate vreun moderator sa modifice votul meu il rog sa o facă in caz contrar sa nu se numere la contra si e totul ok.
    Mulțumesc!

Edit: datorita acestui paragraf am dat contra "PS Pana atunci poate reveniti la setarile initiale. Adica sa ai posibilitatea sa vezi coordonatele atunci cand dai pe jucatorul care este atacat."
  • Ca fost general , un mare Da si din partea mea .
    Este foarte util pentru un general sa vada coordonatele actiunilor , cat mai repede / usor , atat ale atacatorului cat si ale celui care este atacat
    totdeauna copiati...niciodata egalati...(incepand cu 25.03.2008) :lol:
  • 2bad_assasin wrote:

chiar daca in sinea mea ca si atacator ma dezavantajeaza ofer un PRO deoarece asa cred ca este corect pentru toti....

aici gresesti.... dupa umila mea parere... oricat ai fi tu de "atacator" :whistle: ... tot trebuie cateodata sa vezi de unde pleaca atacul unui adversar asupra colegilor.... deci propunerea e benefica pentru toti.... atacati sau atacatori....

din partea mea un mare PRO!!! totdeauna am pierdut o gramada de timp sa dau si coordonatele la atacuri, atunci cand am fost general...
  • Neata.
    Postul initial, cel cu descrierea ideii, a fost modificat la cererea user-ului.
    Nu voi reseta poll-ul deoarece in mare masura este aceeasi idee, mai bine formulata.
    “Sir, we're surrounded!”
    “Excellent. We can attack in any direction!”
  • LPL wrote:

Ajuta jocul dar e propusa si de mine ideea cu mult inainte si a ramas in van si cu ochii pe tavan:))

La Atacuri asupra aliantei

Am specificat mai sus... dar cine sa citeasca...
    si din pacate si propunerea ta s-a oprit la 60 voturi... asa ca daca dorim sa se implementeze trebuie sa o votam... :)
    *** Ca să tac, mi-au despicat limba, astfel am ajuns viperă. ***
    [IMG:http://i1042.photobucket.com/albums/b430/rufay2003/INGERDECAZUT500X200.jpg]

• Am ajuns la 101 voturi PRO, sper ca propunerea sa fie inaintata catre GF.

Multumesc celor care au venit cu precizari pentru ca aceasta propunere sa fie votata de cat mai multi jucatori. Multumesc si celor care s-au implicat sa promoveze pe serverele ikariam aceasta sugestie si nu in ultimul rand celor care au votat.

Si nu uitati ca doar impreuna reusim sa imbunatatim jocul si sa-l facem cat mai placut pentru noi. Asa cum v-am spus, VOTUL vostru conteaza :)
  • Ce se intampla cu aceasta propunere ? A fost trimisa, nu a fost trimisa mai departe? Ma asteptam sa raspunda cineva din staff-ul ikariam ro.

Probabil am pretentii prea mari.

O vara racoroasa