Piraterie

• [Altele]

This site uses cookies. By continuing to browse this site, you are agreeing to our Cookie Policy.

• Salutare si sarbatori fericite intregii comunitati ikariam.ro !

Ca de obicei o sa trec direct la subiect si o sa incerc sa expun propunerea mea in cat mai putine randuri pentru a nu plictisii cititorii :)

Ideea mea este cu privire la o mica parte din piraterie, mica dar totusi cea mai importanta: este vorba de secundele in care se calculeaza topul si scriptul atribuie resursele.

In a treia saptamana de piraterie, mai exact duminica la ora 18:02 a serverului sesiunea se incheie, scriptul aranjeaza topul in functie de punctele fiecarui jucator si apoi calculeaza suma de resurse pe care o are fiecare de primit. Ar fi perfect pana aici, dar dupa 18:02 scriptul mai are la dispozitie 59 de secunde pentru a-si face treaba.

Cine joaca la piraterie intens stie ca in acele 59 de secunde totul este posibil. In functie de viteza scriptului care calculeaza topurile si resursele punctele de piraterie va pot fi furate si dupa ora 18:02 a serverului, ceea ce face ca aceasta parte a ikariamului sa devina un fel de loterie vazand ca nu este o ora fixa la care fiecare sesiune se incheie.

Va dau acum un exemplu:

La sfarsitul penultimei sesiuni de piraterie un jucator X a fost pradat de puncte la ora 18:02:17 (deci cu 17 secunde dupa incheierea oficiala a sezonului respectiv). X daca ar fi stiut ca raidul inamicului ar merge la bun sfarsit ar fi transformat punctle respective. Dar nestiind asta sigur a lasat punctele iar inamicul a prins top furand la noroc acele puncte.

La ultima tura de piraterie care s-a incheiat jucatorul Y si-a incercat si el norocul si a dat un raid care si-a atins tinta la ora 18:02:10, ei bine acesta nu a avut norocul de a fura punctele de la jucatorul Z !

Deci asta face ca pirateria sa devina un joc de noroc, si nu este tocmai corect ca dupa atata timp si bani investiti sa nu stii ce se va intampla cu raidul trimis si cu locul tau in clasament.

Pentru prevenirea acestor situatii propun celor de la GameForge stabileasca o limita clara la care sa se opreasca toate raidurile in derulare iar apoi separat sa se calculeze topul si resursele ce le vor primii cei 50 de jucatori.

Multi jucatori poate nu s-au confruntat cu aceasta situatie dar asta nu inseamna ca ea nu exista, ganditi-va doar ca aceasta propunere nu va fi facuta publica daca vorbesc prostii, deci daca o vedeti inseamna ca problema este una reala. Iar daca nu sunteti convisi incercati voi personal sa faceti acest lucru si va veti convinge.

Va doresc spor la joc si ca de obicei astept voturile si parerile voastre despre problema respectiva.

Oriunde-n tara...
    oriunde-n lume...
    Sunt Olteanu fara nume
    Fanatismul
    si alcoolul
    Stiti k ma fac
    sa-mi pierd controlul
  • Tehnic e foarte realizabil...cateva linii de cod sau chiar un script micutz care sa gestioneze separat atribuirea resurselor dupa scaderea timpului. Sunt baieti mari si cu siguranta nu trebuie sa le spun eu cum sa faca asta...dar sigur nu e ceva prea greu pentru un programator expert.

Ochi sa ne ne citeasca si pe noi si putina bunavointa sa aibe.

Nu am nimic impotriva celor care voteaza contra, insa daca se poate mi-ar face mare placere sa aud si argumentele. Posibil sa fie vreo neintelegere pe care o putem clarifica, sau poate sunt anumite aspecte pe care nu le-am vazut eu. Deci va rog sa va spuneti parerile in mod liber pentru ca de aceea suntem aici, sa discutam!

La multi ani tuturor !

Oriunde-n tara...
    oriunde-n lume...
    Sunt Olteanu fara nume
    Fanatismul
    si alcoolul
    Stiti k ma fac
    sa-mi pierd controlul
  • Este o idee foarte buna!!!
    PRO
    Sincer sunt satul ca pe finalul rundei sa nu stiu clar la cat sa pot da ultimul raid sau daca sa transform sau nu.
    Daca intro editie intra raid bun la 7.02.10 secunde, in alta intra chiar si la 20 secunde dupa acele 2 minute.
    Sincer pirateria a devenit in ultimele editii un joc de noroc cu ultimul raid-atat daca esti pe atac cat si pe aparare.
    Pentru jucatorii care jucam pirateria la maxim ptr primele locuri acest lucru trebuie sa opreasca.
    Trebuie sa stim clar cand sa dam ultimul raid-la secunda.
    Raspunsurile date la tickete ptr raiduri surprinse in timp util cu raport de victorie si apoi jucator bine mersi in top gen ca sunt 20 secunde in care se poate intampla orice depinde de noroc nu mi se pare deloc satisfacatoare.
    Bag ambrozie pentru un top bun la pirati asa ca nu vrea ca pirateria sa devina loterie, imi place sa stiu clar cand sa dau raidul si cand sa transform daca este cazul
    Sper sa avem destule voturi si sa ne bage si pe noi (cei care bagam destui bani in joc ) GF in seama.
    :beer: :beer: :beer:
  • PRO si La multi ani!

Ma bucur ca cineva a luat initiativa asta si a propus-o!

Daca vreau sa joc loterie cumpar bilet la Loto sau la SuperBingo!
    Acuma ne mai ramane decat ca acest post sa adune voturile necesare pentru a fi trimis mai departe.
    Cand joci la secunda e foarte important si 1 secunda.
    Pana acuma nu am citit nici un argument de ce s-a votat contra... :)

*** Ca să tac, mi-au despicat limba, astfel am ajuns viperă. ***
    [IMG:http://i1042.photobucket.com/albums/b430/rufay2003/INGERDECAZUT500X200.jpg]

• Din pacate a devenit din in ce mai des o loterie!!!
    As dori sa stiu clar cum sa dau !!!
    Sa imi fac o stategie clara. Nu sa primesc astfel de raspunsuri

Am pe joc victorie cu un jucator, insa in top el apare la final!!

Raspuns primit la un ticket

Ati primit mesaj cu victorie, insa runda de piraterie se terminase deja. Ati fost prea la limita, a fost vorba de secunde acolo.

In conditiile astea multi vom ingrosa randurile celor care renuntam la ikariam.
    Dintr-o actiune clara, de tactica individuala sau de echipa devine mai mult o loterie!!!

Sa transform?
    Daca eu nu l-am scos pe X la 18:02:04 Y de ce m-ar scoate la 18:02:10????
    Surpriza- sunt scos din top si la 18:02:10

Deci- care e timpul maxim la care trebuie sa ajung la adversar???
    Nu ar fi bine sa se stie odata foarte clar pentru toate serverele?
    ?

Raspuns primit la un ticket mai vechi

Nu este intotdeauna la fel. Acel script trece pe la fiecare jucator in parte intr-un interval de maxim 2 minute insa azi puteti fi primul pe la care trece scriptul iar maine puteti fi ultimul. Nu exista o ordine in care citeste scriptul.

Multumit de raspuns- eu unul NU!!!
    :dash: :dash: :dash: