Ares

• [Cladiri]

This site uses cookies. By continuing to browse this site, you are agreeing to our Cookie Policy.

• Modificarea minunii de la "Fortareata lui Ares" 16
    1.  
      CONTRA (13) 81%
    2.  
      PRO (3) 19%
    Multi jucatori se plang de Fortareata lui Ares si cu siguranta e cea mai slaba minune dintre toate. Sa comparam Templul lui Ares cu 30 de bucatari de exemplu:

Dezavantaje Ares: necesita un loc pentru cladire, aurul "mancat" de preoti pe ora este mai mare decat costul bucatarilor pe ora, costul ridicarii templului si a minunii de pe insula, creste moralul pentru o perioada limitata de timp si doar in orasele proprii, ofera moral si trupelor inamice stationate in orasele tale(uneori poate fii un dezavantaj).

Avantaje: foarte foarte situational e un avantaj faptul ca ridica moralul trupelor inamice din orasele tale si poti sa distrugi mai multe in loc sa se imprastie si sa scape. Dar in 99.99% din cazuri cel care te-a ocupat ori are destui bucatari pentru moral, ori este online si poate retrage trupele inainte sa le toci, ori are prea putine trupe si nu ajungea cu moralul la 0 oricum.

Sugestie: Am vazut multe sugestii de la alti jucatori care ar schimba total minunea. Eu zic ca e deajuns un mic bonus la nivel 5: trupele din batalie nu pot fii retrase. Cu aceasta modificare probabil vor trebui modificate si valorile de "+moralul in fiecare runda" sa fie mai putin la nivel 5, si poate fii adaugat retrasul trupelor pe nivele:
    Nivel 1 : Pot fii retrase 90% din trupe
    Nivel 2 : Pot fii retrase 80% din trupe
    Nivel 3 : Pot fii retrase 70% din trupe
    Nivel 4 : Pot fii retrase 50% din trupe
    Nivel 5 : Nu pot fii retrase trupele

Argumentare: Sinergia cu alte minuni. Poti activa Grota lui Hades sa te umpli de marmura pentru ca oponentul nu poate sa retraga, daca te umplii de marmura, ai nevoie de Templul Atenei ca sa iti tii marmura in siguranta timp de o zi de exemplu, si poate poti folosi Templul lui Hermes si Templul lui Poseidon sa iti transporti marmura pe alte orasele. Deci cu aceasta modificare poate o sa vedem si alte minuni folosite, nu doar forja, collosus si poseidon ca pana acum.
  • CONTRA

Cea mai mare aberatie din sectiunea de sugestii...

"trupele din batalie nu pot fii retrase" - adica tu IMI IMPUI cum sa joc ?!

Poate ca nu ai treaba cu luptele si te-ai lovit doar de inactivi dar nu pe toate serverele se procedeaza la fel, in ikariam exista un sistem de lupta destul de complex fata de celelalte jocuri de strategie online, "probabil" din aceasta cauza "gramada" nu face diferenta PENTRU CA TE PUNE SA GANDESTI CUM SA DAI COUNTER INAMICULUI, nu cum sa bagi 1 tona de trupe/nave si maine ai castigat lupta.

Retragand trupele si continuand atacul/apararea cu alte trupe strict cat ai nevoie pentru lupta reusesti sa faci un raport favorabil, aici folosindu-te de anumite caracteristici ale trupelor din joc. O sa inveti mai multe cand o sa incepi sa JOCI ikariam.
  • Vot Contra pentru ca:

* Distruge mecanismul logic de lupta al jocului (care nu a fost atins nici macar de GF pana acuma).
    * Incurajeaza farmul si descurajeaza aproape total lupta. Un luptator nu va mai ataca atata timp cat Aresul ii va interzice sa ruleze. Iar daca el nu va mai ataca pe joc vom deveni toti constructori.
    * Impune celui afectat de Ares cum, cand si cat sa lupte - acest lucru trebuie sa ramana alegerea fiecarui jucator.
    * Prin echilibrarea rapoartelor - interzicand partii adverse sa aplice strategia de lupta - distrugem ambitia luptatorilor de a mai lupta, pentru ca aruncarea la „gramada” in lupta a unor unitati nu mai este o strategie, o poate face orice constructor. Ikariam nu este doar un joc de strategie si de echipa, in acest joc castiga cel mai puternic. Iar puterea lui vine din strategie, calcule exacte, miscari precise aplicate la momentul potrivit.

In timpul rundelor se fac valuri, se retrag si se introduc anumite unitati in lupta tocmai pentru a da adversarului dauna mai mare. Luptatorii adevarati joaca acest joc tocmai pentru ca, din multele jocuri de strategie in browser, acest joc are cel mai bine gandit mecanism de lupta.
    „Nu recunosc alt semn al superiorității decât bunătatea.”
    We play oFF ||| since 2012
  • Vad ca sunt destul de multi contra, unii poate sunt ceva de genul; "pai eu nu am colonie pe ares si asta ii ajuta doar pe altii, nu si pe mine deci sunt contra". Ei bine nici eu nu am colonie pe Ares... si chiar si cei care au colonie pe Ares nu cred ca am intalnit pe cineva sa joace la templu pe ea. Cu schimbarea asta minunea nu devine mai puternica decat Collosus dupa parerea mea, tot Collosus ramane mai bun la apararea orasului, aceasta minune fiind inutila daca oponentul are mai multa armata ca tine si te bate oricum.

ilasthero wrote:

CONTRA

Cea mai mare aberatie din sectiunea de sugestii...

"trupele din batalie nu pot fii retrase" - adica tu IMI IMPUI cum sa joc ?!

Poate ca nu ai treaba cu luptele si te-ai lovit doar de inactivi dar nu pe toate serverele se procedeaza la fel, in ikariam exista un sistem de lupta destul de complex fata de celelalte jocuri de strategie online, "probabil" din aceasta cauza "gramada" nu face diferenta PENTRU CA TE PUNE SA GANDESTI CUM SA DAI COUNTER INAMICULUI, nu cum sa bagi 1 tona de trupe/nave si maine ai castigat lupta.

Retragand trupele si continuand atacul/apararea cu alte trupe strict cat ai nevoie pentru lupta reusesti sa faci un raport favorabil, aici folosindu-te de anumite caracteristici ale trupelor din joc. O sa inveti mai multe cand o sa incepi sa JOCI ikariam.
    Amice, doresc ca topicul asta sa fie unul de discutii si nu de jigniri... sunt in top 10 pe una dintre lumi daca are vreo importanta... Trebuie tinut cont de faptul ca cel care are minunea e nevoie sa fie online, lupta sa fie pe orasul lui, si sa aiba mai multa armata decat oponentul ca minunea sa fie buna de ceva, + ca minunea tine un timp limitat, nu e ceva ce tine non-stop. Iar uneori poate fii in dezavantajul tau faptul ca nici tu nu iti poti retrage trupele, deci trebuie sa gandesti un pic inainte sa o activezi. Sunt familiar cu trimiterea trupelor in valuri, retragerea lor pentru munitie, alternarea gigantilor cu phalanxi in lupta etc. dar asta face o minune, ofera un mic avantaj celui care o detine... iar momentan Aresul nu ofera aproape nimic.

SoSo wrote:

Vot Contra pentru ca:

* Distruge mecanismul logic de lupta al jocului (care nu a fost atins nici macar de GF pana acuma).
    * Incurajeaza farmul si descurajeaza aproape total lupta. Un luptator nu va mai ataca atata timp cat Aresul ii va interzice sa ruleze. Iar daca el nu va mai ataca pe joc vomdeveni toti constructori.
    * Impune celui afectat de Ares cum, cand si cat sa lupte - acest lucru trebuie sa ramana alegerea fiecarui jucator.
    * Prin echilibrarea rapoartelor - interzicand partii adverse sa aplice strategia de lupta - distrugem ambitia luptatorilor de a mai lupta, pentru ca aruncarea la „gramada” in lupta a unor unitati nu mai este o strategie, o poate face orice constructor. Ikariam nu este doar un joc de strategie si de echipa, in acest joc castiga cel mai puternic. Iar puterea lui vine din strategie, calcule exacte, miscari precise aplicate la momentul potrivit.

In timpul rundelor se fac valuri, se retrag si se introduc anumite unitati in lupta tocmai pentru a da adversarului dauna mai mare. Luptatorii adevarati joaca acest joc tocmai pentru ca, din multele jocuri de strategie in browser, acest joc are cel mai bine gandit mecanism de lupta.
    *Mecanismul logic de lupta al jocului a fost atins de cei de la GF... exemplu Collosus... inainte minunile nici nu putea fii activate.
    *E adevarat ca ramane o minune defensiva ca si pana acum, si mie mi-ar fii placut sa avem mai multe minuni ofensive si Aresul sa fie de exemplu ceva de genul: Nivel 5 : toate unitatile tale primesc puterea zeului Ares pentru o runda. +1000% factor de vatamare + 1000 armura. Efect: imediat. Timp de calmare 3 zile. Se mai pot schimba valorile pentru durata timpului de calmare, dar cred ca ai prins idea, o runda practic distrugi tot si ai 0 pierderi. Nu am facut calculul sa vad cat aur consumi pentru minune in alea 3 zile si cat de multe pagube in resurse poti face intr-o runda ca sa fie echilibrata minunea... Dar nu prea cred ca GF o sa o schimbe asa mult, sau sa o faca minune ofensiva.
    *Impune celui afectat de Ares cat sa lupte si raspunsul e pana la capat. Cum si cand sa lupte ramane decizia fiecaruia.
    *Strategia aia de lupta inca mai poate fii folosita, dar nu atunci cand oponentul e online si are Aresul. Pentru o primarie de nivel 24 cu theocratie consumi 70272 aur in 3 zile cat e timpul de calmare + iti rezervi un loc pe oras pentru templu, loc pe care poti construi o cladire care sa iti dea mai multe resurse sau sa reduca costul unor resurse. Pentru un constructor tot nu se merita sa faca templu pentru Ares. Ca sa se merite sa faci Aresul trebuie sa ai multa armata, spre deosebire de collosus, si sa ai grota lui hades si sa fii atacat cel putin o data la cateva zile cu ceva armata. Ce iti ofera minunea diferit in comparatie cu ce a fost? Ei bine mai multe pagube in armata celui ce te ataca, sau posibil in armata ta, pentru ca nici tu nu poti retrage, deci trebuie sa stai la tocat acolo, si cel mai important e o buna modalitate pentru cei care au multa armata si sunt atacati des sa faca marmura AVAND MULTA ARMATA si nu prin cladiri sau pirati. Atacurile asupra celor cu grota lui hades poti spune ca sunt incurajate pentru ca stii ca dupa o lupta indelungata ala e plin de marmura si cu siguranta o sa iti umplii navele de marmura. In final schimbarea asta ii avantajeaza pe cei care au multa armata si sunt activi militar transformandu-le oarecum resursele folosite la armata in marmura, astfel poti juca mai mult militar fara sa ramai in urma fata de un constructor.

Topicul nu e doar sunt de acord/nu sunt de acord cu aceasta schimbare, daca aveti o idee cum altfel poate fii schimbat Aresul ca sa fie folosit(pentru ca acum nu il foloseste nimeni) dar sa nu fie super puternic puteti sa va expuneti ideea. Scuze daca am scris prea mult, data viitoare cand vreau sa schimb o minune o sa scriu o carte si o s-o public. :)
  • Am citit cu atentie explicatiile tale. In continuare in mentin parerea si chiar mi-o intaresc prin aceste explicatii.
    Sa impui unui jucator "sa stea la tocat" inseamna sa iti bati joc de tehnica lui de lupta. Un luptator, asa cum am spus, calculeaza, ataca la precizie, numara rundele, analizeaza pierderile... nu poti sa vii sa impui printr-o minune ca tot ce munceste el pentru un raport sa fie anulat si aruncat in neant. Singurul care poate sa dea peste cap strategia trebuie sa ramana rivalul care poate sa retraga din lupta. Sau sa isi cheme colegii in ajutor, sa taie alimentarile atacatorului, etc.

Sunt de acord ca minunile inutile sa se schimbe. Cu asta pot fi de acord cu tine.

Insa nu in felul aceasta :)
  • Nu cred ca iti bati joc de tehnica de lupta a nimanui daca te ataca cu mai putine trupe si i le distrugi pe toate pe toate pentru ca nu poate sa retraga. Oricum poti sa ii mai distrugi o parte din ele dupa ce le retrage, calculezi drumul+1 ora si il ataci in secunda in care ajunge sau il poti imprastia. Din ce am citit cred ca cel mai mult te deranjeaza faptul ca nu poti retrage in timpul bataliei sa iti incarci munitia sau sa pui ce trupe vrei in lupta in fiecare runda( de exemplu vrei mortiere contra zid sau giganti pentru ca ai pagube mai mare, dar vrei catapulte contra phalanxi si bombardiere pentru ca pagubele pe care le produci sunt acealasi ca si cand ai avea mortiere dar daunele primite sunt mai mici si ai munitie mai multa la catapulte, gigantii sunt pe rosu vrei sa bagi phalanxi apoi sa retragi si sa schimbi iar cu giganti, etc., la fel la nave). Tot nu mi se pare ca minunea modifica chiar asa mult si da un avantaj asa mare. Spui ca vrei sa faci pagube cat mai mari si sa ai daune cat mai mici si ca minunea asta strica tot... cum ramane cu forja sau collosus? Ataca pe cineva fara sa ai forja si el doar activeaza forja, iti poti trimite si retrage trupele cum vrei si tot ramai cu pagube mai mari (asta inseamna.ca cei de la GF isi bat joc de tehnica ta de lupta, la fel si collosus)
    Daca esti atacat(jefuit) si ai avea de ales o singura minune in fiecare din cazuri care ar fii ea?(dintre toate minunile, dar cred ca doar forja, collosus si aresul asta ar ajuta la ceva)

Oponentul te ataca cu:
    1. Armata mai mare decat a ta.
    2. Armata egala cu a ta.
    3. Armata mai mica decat a ta.

Eu as alege:
    1. Collosus
    2. Forja
    3. Forja (Aresul in cazul in care am si Grota)
  • Nici nu sunt curios pe ce minuni ai tu orasele, cu propunerea asta imi dau seama ca n-ai nicio treaba cu jocul.
    Intradevar, minunea Ares este una din cele mai putin folosite pentru ca ajuta in circumstante destul de mici, DAR poate fi la fel de utila ca Atena, Demeter sau Hermes.
    Nici nu trebuie sa fie mai puternica decat colosul, pentru ca daca te uiti la caracteristicile fiecarei minuni vei vedea ca nici una, dar absolut nici una nu vine in contradictoriu cu cealalta.

Degeaba ai tu 11 orase pe colos daca nu ai forja de exemplu.
    Nu exista cea mai buna minune, probabil cea mai OPTIMA configuratie.

Nu vad ce anume te-a lezat, scorul general nu reflecta activitatea militara.

Ce propui tu este renuntarea liberului arbitru asta ar putea denota ca fiind cea mai "slaba" sugestie pe care o comunitate o poate promova.
  • Este foarte adevarat ca Aresul nu mai este de nici un folos, e o minune total inutila si ar trebui schimbata. Insa nu pot fi de acord cu propunerea facuta. Nu ma poti obliga sa raman intr-o lupta daca nu vreau.
    Asa cum exista ninune prin care primesti marmura (Hades), de ce nu ar fi schimbat Aresul intr-o minune care sa iti dea vin..., sau cristal?
    Asa cum exista minune prin care maresti forta unitatilor (Forja), de ce nu exista o minune prin care sa scazi forta inamicilor. De exemplu din cauza vremii nefavorabile (frig, ploaie), trupele sunt epuizate...
    Mie personal mi-ar placea scaderea puterii colosului. Sa ramana cu aceleasi caracteristici insa sa nu poti imprastia mai mult de jumatate din armata inamica. Din cauza acestui colos au fost stricate lupte frumoase intre aliante. Sau.... sa poata fi folosit doar in cazul adversarilor care sunt cu optiunea JAF. In cazul in care unul dintre inamici e cu optiunea OCUPA sa nu il afecteze colosul.

Nu da niciodata sufletul cui iti promite paradisul.....
    dar daruieste-l celui ce te-ar urma si in infern :angel:

The post was edited 1 time, last by Dana ().

• Offtopic: Ma intreb ce s-ar fii intamplat daca nu ar fii existat collosus si ar propune cineva acum collosus, avand in vedere ca e de 10 ori mai rau decat ceea ce am propus eu, cred ca tot raspunsuri de genul ar primi, "nu ai nici o treaba cu jocul", "iti bati joc de tehnica de lupta a unui jucator", "nu ma poti tu obliga sa imi imprastii trupele". Pentru ca am vazut in mai multe posturi exprimarea asta "nu ma poti tu obliga", etc., vreau sa zic ca eu nu oblig pe nimeni sa faca nimic(un simplu jucator nu poate obliga alt jucator sa faca ceva in joc ce nu doreste, deci nu eu te oblig sa nu iti poti retrage trupele). Corect ar fii "nu ma poate obliga GF sa raman in lupta daca eu nu vreau" sau "daca GF ar implementa asa ceva in joc si-ar bate joc de strategia de lupta a jucatorilor" sau "daca GF ar fii implementat asta nu ar avea nici o treaba cu jocul", etc., Doar sa fie clar eu nu vreau sa oblig pe nimeni sa faca vreo ceva, eu doar vin cu o propunere, nu sunt eu dusmanul fericirii tale, din contra incerc sa aduc o imbunatatire.

Si acum la subiect, am inteles nu sunteti de acord cu minunea majoritatea(adica 7 care ati votat :) ), din cate am citit si am auzit de la altii toate minunile ar trebuii schimbate cu exceptia poseidonului(s-ar putea sa ma insel dar asta e din ce am citit pe forum si discutat cu alti jucatori). Unii se plang ca forja si collosus sunt prea puternice, altii ca Hades, Gradinile Demetrei, Templul Atenei, Hermes, Ares sunt prea slabe si nu se merita sa le faci. (va rog nu spuneti ca de fapt se merita sa le faci si voi nu le aveti si nu jucati cu ele...). Singura minune care e jucata si nu se plange nimeni de ea e poseidonul.

Propunerea ta Dana prin care aresul sa dea vin sau cristal mi se pare ca inca aresul ar ramane o minune nefolosita. De ce? Pentru ca la fel ca la grota lui Hades, problema e aceasi, esti atacat si:
    1. trebuie sa fii online ( si trebuie sa ai grota pregatita bineinteles)
    2. trebuie sa ai armata acolo unde esti atacat
    3. indeplinesti cerintele de mai sus?(probabil in majoritatea cazurilor nu) atunci e simplu, inamicul doar retrage trupele si primesti marmura de pe 2 runde si pierzi o gramada de aur cu preotii, locul din oras pe care puteai construi cariera/biroul arhitectului sau alt caz inamicul nu retrage si iti fura marmura care ai facut-o.
    Eu cel putin spionez si vad daca inamicul meu e online inainte sa atac si daca are armata(in 90% din atacurile mele primele 2 cerinte nu sunt indeplinite). Chiar si collosus nu ma deranjeaza asa mult si poti juca in jurul lui. Ataci cand inamicul nu e online, ataci doar cu suficienta armata cat sa iti ocupi tot campul de lupta si sa ai cat mai putine rezerve. In cazul in care inamicul intra pe joc si e online si activeaza collosus iti imprastie practic unitatile dintr-o runda si tu mai ai suficiente sa continui atacul(e adevarat insa ce ai zis, la lupte intre aliante necesita mult mult prea multa coordonare si e imposibil sa joci in jurul lui, schimbarea sa nu afecteze cand dai ocupa ar putea fi buna). Dar majoritatea jucatorilor ataca doar asa cu toata armata si nici nu conteaza daca inamicul e online sau nu, si inteleg ca dupa ce iti da ala un collos de nivel 5 iti vine sa plangi si sa te lasi de joc. Daca ar fii ca Aresul sa iti dea resurse as propune sa iti dea cand ataci si distrugi trupe, nu doar in aparare, la fel si grota ar putea fii schimbata sa iti dea cand ataci, si evident injumatatite valorile de acum pentru ca evident 80% din totalul trupelor distruse e prea mult daca se aplica si in atac.
    Cealalta propunere prin care sa scazi forta, nu ar mai fii nici o deosebire intre ares si forja(daca te-ai referit ca aresul sa faca exact opusul adica sa scada 2 armura si 20% factor de vatamare), tot acealasi efect e, distrugi mai multe unitati pentru ca au -2 armura si pierzi mai putine unitati pentru ca au -20% factor de vatamare. Poate daca ar fii opusul Aresului ar mai merge, oponentul pierde moral in lupta, dar iar aici nu sunteti de acord pentru ca "va oblig" sa faceti mai multi bucatari sau sa retrageti dupa cateva runde ca ramaneti fara moral. :)
  • Mystery wrote:

Nu cred ca iti bati joc de tehnica de lupta a nimanui daca te ataca cu mai putine trupe si i le distrugi pe toate pe toate pentru ca nu poate sa retraga. Oricum poti sa ii mai distrugi o parte din ele dupa ce le retrage, calculezi drumul+1 ora si il ataci in secunda in care ajunge sau il poti imprastia. Din ce am citit cred ca cel mai mult te deranjeaza faptul ca nu poti retrage in timpul bataliei sa iti incarci munitia sau sa pui ce trupe vrei in lupta in fiecare runda( de exemplu vrei mortiere contra zid sau giganti pentru ca ai pagube mai mare, dar vrei catapulte contra phalanxi si bombardiere pentru ca pagubele pe care le produci sunt acealasi ca si cand ai avea mortiere dar daunele primite sunt mai mici si ai munitie mai multa la catapulte, gigantii sunt pe rosu vrei sa bagi phalanxi apoi sa retragi si sa schimbi iar cu giganti, etc., la fel la nave). Tot nu mi se pare ca minunea modifica chiar asa mult si da un avantaj asa mare. Spui ca vrei sa faci pagube cat mai mari si sa ai daune cat mai mici si ca minunea asta strica tot... cum ramane cu forja sau collosus? Ataca pe cineva fara sa ai forja si el doar activeaza forja, iti poti trimite si retrage trupele cum vrei si tot ramai cu pagube mai mari (asta inseamna.ca cei de la GF isi bat joc de tehnica ta de lupta, la fel si collosus)
    Daca esti atacat(jefuit) si ai avea de ales o singura minune in fiecare din cazuri care ar fii ea?(dintre toate minunile, dar cred ca doar forja, collosus si aresul asta ar ajuta la ceva)

Oponentul te ataca cu:
    1. Armata mai mare decat a ta.
    2. Armata egala cu a ta.
    3. Armata mai mica decat a ta.

Eu as alege:
    1. Collosus
    2. Forja
    3. Forja (Aresul in cazul in care am si Grota)
    Ma pretene...nu vreau sa te jignesc deci nu o lua asa...sau ia-o cum vrei defapt...dar zici ca esti in top 10 pe unu dintre servere...dar ale carui joc?Sigur despre ikariam vorbesti?
    Cum sa nu realizezi ca prin asta s-ar distruge orice fel de strategie de lupta? Adica eu ca atacator....daca tu esti online sunt obligat sa trimit toate trupele la gramada. Nu pot sa mai fac valuri cu bombe si girocoptere terestre...sau cu flacari na navala pe cand tu....aparator...presupun ca poti face asta fiind miracolul tau...doar nu o sa te blochezi singur in lupta. Asta-i una....

A doua...este ca poate am eu armata mai multa..dar daca iti sare vroun coleg in ajutor?Eu fiind atacator...probabil sunt la cateva ore de orasele mele sau ale aliantei...deci din start sunt iar in dezavantaj....o sa imi fie teama sa vin sa te atac pentru ca este un risc foarte mare sa ma fac de ras considerand propunerea ta. Cat de activ as fi...nu pot sa aplic niciun fel de strategie....doar sa stau sa privesc cum imi crapa trupele...si in cazu asta...nu mai bine stau si constriesc decat sa imi pierd vremea si resursele?

Daca esti activ si esti atacat...activezi forja...si ai echilibrat balanta. In schimb daca esti activ si primesti un Ares in bot...nu ai cum sa mai scapi :) Compriende ? Forja si colosul iti permit sa te aperi....si sa aplici strategiile de lupta...daca le stii bineinteles.

Deci daca chiar ai vreo legatura cu ikariamul, incearca sa nu te simti jignit si sa imi explici ce strategie ar putea aplica un luptator activ si expert cand o ferma habarnista activeaza acest miracol propus de tine. Sunt putin mai dur in exprimare...pentru ca am vazut ca insisti pe aceeasi tema...si vorbesti ca si cum ai avea toate solutiile...

p.s.

din regulamentul acestei sectiuni "Topicurile care inregistreaza un procent de 75% Contra din primele 10 voturi se vor inchide. De asemenea, se vor inchide topicurile in care nu s-a mai discutat nimic timp de 30 de zile. "

Oriunde-n tara...
    oriunde-n lume...
    Sunt Olteanu fara nume
    Fanatismul
    si alcoolul
    Stiti k ma fac
    sa-mi pierd controlul

The post was edited 1 time, last by Olteanu ().

• Topicul va ramane deschis pentru ca autorul sa aiba posibilitatea sa raspunda la intrebarile celor care voteaza si sa isi sustina / argumenteze ideea. De asemena ramane deschis dand-i posibilitatea sa isi promoveze ideea pe servere ca sa fie votata, insa daca se pastreaza directia CONTRA, ideea este respinsa iar topicul mai ramane deschis doar pentru eventuale discutii pe subiect si se va inchide daca in decurs de 30 de zile nu mai este interesat nimeni de acest subiect.

Spor la dezbatere!
  • Problema e că băiatul ăsta zice ceva bine. Miracolul Ares nu te ajută cu nimica și ar trebui înlocuită/modificată cu ceva efecte. Având în vedere că Ares este zeul războiului în mitologia greacă consider că efectul ar trebui să influențeze major o bătălie sau un război oficial. Varianta originală propusă e @Mystery ar ucide sistemul de lupte, totuși ideea în sine că efectul miracolul trebuie schimbat este foarte bună. Această scânteie trebuie dezvoltată. Votul meu a fost încă de la început contra pentru această sugestie.
  • O sa ignor comentariile inutile sa fie mai scurt. :)
    Ideea era ca schimbarea sa faca grota lui Hades viabila, pentru ca in momentul de fata nu e, din cauza ca oponentul poate pur si simplu sa retraga si primesti prea putina marmura pentru costul care il ai. Daca se merita sa faci grota atunci daca ataci pe cineva care a activat grota si castigi este foarte posibil sa furi marmura, daca esti atacat si activezi grota primesti o gramada de marmura. Deci cu cat ai mai multa armata si te lupti mai des cu atat faci mai multa marmura.

Cum sa nu realizezi ca prin asta s-ar distruge orice fel de strategie de

lupta? Adica eu ca atacator....daca tu esti online sunt obligat sa
    trimit toate trupele la gramada. Nu pot sa mai fac valuri cu bombe si
    girocoptere terestre...sau cu flacari na navala pe cand
    tu....aparator...presupun ca poti face asta fiind miracolul tau...doar
    nu o sa te blochezi singur in lupta. Asta-i una....
    Mai poti face valuri cu bombardiere si girocoptere, dar nu le mai poti retrage daca e activat Aresul, totusi ele se pot imprastia. Daca ajungi cu moralul la 0, ramai fara linia 1, schimbi forma de guvernamant, etc. trupele ti se imprastie. Ambii jucatori nu pot retrage trupele... Asta inseamna ca o sa activez miracolul si sa ma blochez in lupta contra ta daca am mai putina armata? Ei bine, uneori da! Un exemplu ar fi daca ai suficienta armata pentru 12 runde, iar eu am suficienta pentru 10 runde. Avand si grota se merita sa stau sa lupt cu tine pentru ca atat timp cat iti fac mai mult de 20% dauna si primesc mai putin de 80% dauna, primesc mai multa marmura decat costul unitatilor mele. Urmeaza momentul cand amandoi cerem disperati ajutorul colegilor pe circulara #18# #29# . Daca o sa castigi lupta o sa iti umpli navele de marmura, daca o pierzi o sa pastrez toata marmura. Deci poate o sa apara strategii in care trimiti bucatari in valuri, sau iti calculezi cat timp o sa iti reziste trupele, si ajustezi bucatarii in functie de cate runde vrei sa stai. Miracolul descurajeaza luptele de 2-3 runde unde vezi ca inamicul a activat grota si retragi.

Olteanu wrote:

A doua...este ca poate am eu armata mai multa..dar daca iti sare vroun coleg in ajutor?Eu fiind atacator...probabil sunt la cateva ore de orasele mele sau ale aliantei...deci din start sunt iar in dezavantaj....o sa imi fie teama sa vin sa te atac pentru ca este un risc foarte mare sa ma fac de ras considerand propunerea ta. Cat de activ as fi...nu pot sa aplic niciun fel de strategie....doar sa stau sa privesc cum imi crapa trupele...si in cazu asta...nu mai bine stau si constriesc decat sa imi pierd vremea si resursele?
    Ei bine imi pare rau daca ma ataci si
    1. sunt online
    2. vine un coleg in ajutor
    3. activez o minune care te face sa fii in dezavantaj
    Nu ma pot gandi la o minune care sa fie jucata si sa te avantajaze pe tine ca atacator in aceasta situatie.

Stiu ca la inceput am propus ca lupta sa tina pana cand unul din jucatori nu mai are nici o unitate, dar citind comentariile mi-am dat seama ca asta e un pic prea mult. Se poate modifica si doar grota sa te faca sa nu poti retrage trupele voluntar primele 2/3/5/7/10 runde si pentru mine e suficient. Inca o data spun mi-ar placea daca ati veni si voi cu solutii si idei, nu doar cu identificarea problemei, ca doar nu sunteti parlamentari. :P

The post was edited 1 time, last by Mystery ().

• Aici in primu rand dezbatem propunerea ta. :) Ti-am dus argumente contra...si cam atat.

Cand o sa imi vina vreo idee o voi posta.

Mystery wrote:

Ei bine imi pare rau daca ma ataci si
    1. sunt online
    2. vine un coleg in ajutor
    3. activez o minune care te face sa fii in dezavantaj
    Nu ma pot gandi la o minune care sa fie jucata si sa te avantajaze pe tine ca atacator in aceasta situatie.
    Nu vreau o minune sa ma avantajeze pe mine, vreau o minune sa ne avantajeze pe amandoi. E ok daca esti on, dca vine colegu...daca activezi forja sau colossus pentru a te apara....insa nu mai e ok cand ma obligi sa imi toc toata armata...asta e ideea. Dureaza timp si costa resurse sa o refac, si fiecare trebuie sa fie liber sa decida cum sa o gestioneze.

Oriunde-n tara...
    oriunde-n lume...
    Sunt Olteanu fara nume
    Fanatismul
    si alcoolul
    Stiti k ma fac
    sa-mi pierd controlul
  • O sa las topicul sa decurga dupa cum vreti voi, la comentarii sarcastice o sa raspund cu comentarii sarcastice, la comentarii decente o sa incerc sa dau un raspuns decent.

Clay wrote:

Pe langa faptul ca ai DOAR avantaje pe aparare mai vrei sa-l ti pe atacator la tine pe oras cu forta pana ii spargi toata armata trimisa .

Frumoasa propunere. :thumbsup:
    Si Aresul de acum are avantaje DOAR pe aparare, si am specificat intr-unul dintre comentarii ca daca ramai fara moral, fara prima linie, etc. te imprastii, practic nu poti retrage in mod voluntar.

Beton argument :thumbsup:

Apropo inca nu e prea tarziu poti trimite un mesaj celor de la GF sa le spui ca minunea Collosus pe langa ca are avantaje doar pe aparare ii mai imprastie si trupele la atacator si nu uita de "Frumoasa implementare :thumbsup: ". Ce vad eu in mesajul tau e ca esti contra si ai bagat o descriere vaga si nerealistica la ce face minunea, dar nu vad nici un argument.

Olteanu wrote:

Nu vreau o minune sa ma avantajeze pe mine, vreau o minune sa ne avantajeze pe amandoi. E ok daca esti on, dca vine colegu...daca activezi forja sau colossus pentru a te apara....insa nu mai e ok cand ma obligi sa imi toc toata armata...asta e ideea. Dureaza timp si costa resurse sa o refac, si fiecare trebuie sa fie liber sa decida cum sa o gestioneze.
    Zici ca nu vrei o minune sa te avantajeze doar pe tine, vrei o minune sa avantajeze pe amandoi, ei bine cred ca asta ar fi prima minune care poate avantaja ambii jucatori, gandeste-te ce se intampla daca ataci si activeaza Aresul si tu mai ai trupe si colegi in urma ta care iti pazesc spatele, cel care o activeaza o sa aibe mai multe pierderi. Nici o alta minune nu avantajeaza ambii jucatori, toate minunile avantajeaza pe cel care o activeaza. Dureaza timp si resurse sa iti refaci armata... si pe cel care are aresul il costa, si daca am ignora resursele pentru templu si donat la minune, mai este aurul si cel mai costisitor dupa parerea mea e locul ocupat pe oras de templu.
  • Mystery wrote:

O sa las topicul sa decurga dupa cum vreti voi, la comentarii sarcastice o sa raspund cu comentarii sarcastice, la comentarii decente o sa incerc sa dau un raspuns decent.

Clay wrote:

Pe langa faptul ca ai DOAR avantaje pe aparare mai vrei sa-l ti pe atacator la tine pe oras cu forta pana ii spargi toata armata trimisa .

Frumoasa propunere. :thumbsup:
    Si Aresul de acum are avantaje DOAR pe aparare, si am specificat intr-unul dintre comentarii ca daca ramai fara moral, fara prima linie, etc. te imprastii, practic nu poti retrage in mod voluntar.
    Beton argument :thumbsup:

Apropo inca nu e prea tarziu poti trimite un mesaj celor de la GF sa le spui ca minunea Collosus pe langa ca are avantaje doar pe aparare ii mai imprastie si trupele la atacator si nu uita de "Frumoasa implementare :thumbsup: ". Ce vad eu in mesajul tau e ca esti contra si ai bagat o descriere vaga si nerealistica la ce face minunea, dar nu vad nici un argument.

Hai sa o luam altfel ca vad ca nu intelegi sau nu vrei sa intelegi.

atac versus aparare:
    forja vs forja => diferenta in raportul de daune va fi stabilita de valuri
    forja vs colos => diferenta e ca aici ai trupele IMPRASTIATE nu in voia sortii cum incerci tu sa ne convingi ca e mai util.
    forja vs ares => daunele sunt pentru cel care are forja activa
    forja vs grota => daunele sunt pentru cel cu forja activa, dar macar castigi ceva marmura...

aparare versus atac:
    forja vs forja => diferenta in raportul de daune va fi stabilita de valuri, fiind pe aparare poti sa-ti faci munitie cat pentru 1 luna intreaga doar dintr-un singur punct de actiune, dar astea sunt detalii....
    - nu poti lua colos
    forja vs ares => daca inamicul nu are auxiliare pentru moral iar tu esti in avantaj ar fi pacat sa-l ierti... zic!
    - inamicul nu se poate "imbogati" cu marmura din cauza ta...

Suficiente argumente? :noob:
  • De unde scoateti unele idei...
    Obligi atacatorul sa introduca cat mai multe trupe...pentru ca nu poate reincarca unitatile cu munitie si nici nu poate schimba unitatile cu putine puncte de viata...cand te plictisesti ii frigi si un colos si treaba buna buna ai facut. Daca ii dai un colos la o navala poti dormi linistit poate chiar 2 zile...