Ares

• [Cladiri]

This site uses cookies. By continuing to browse this site, you are agreeing to our Cookie Policy.

• Eu ma tot intreb de ce nu se mai pot unitatile intoarce si sa plece. .... sunt pietrificate si nu se mai pot misca??? Atunci ar trebui sa nici nu mai poata lupta. Sau ridici un gard de sarma ghimpata in spatele lor sa nu mai poata pleca? Caci in cazul asta eu as mai propune o cladire, respectiv GRAJD unde sa imi cresc si sa antrenez cai care sa sara gardul tau si obligat ar trebui sa mai apara si o resursa cu care sa-mi hranesc caii, poate grau, poate porumb.... Ma gandesc chiar si la medici veterinari care sa ingrijeasca caii si sa le tina moralul sus sa nu se imprastie.....

Eu iti inteleg dorinta de a schimba Aresul si sustin aceasta idee, insa daca tot se vrea schimbarea, macar sa fie ceva practic, folositor si care sa nu ingradeasca luptele. As fi mai degraba de acord sa se pastreze Aresul asa cum este acum, sa se poata folosi atat de atacator cat si de aparator, DAR sa poata fi distruse in lupta toate unitatile...si bucatarii si medicii. In acel moment aresul ar avea o utilitate, cel care ramane fara unitati de moral ar trebui sa apeleze la minune sa continue lupta.
    PS. Asta e o alta nedumerire de a mea...de ce nu mor si medicii si bucatarii? Arunca de acasa cu catapulte bucati de paine in lupta??? NU, caci ii transporti si pe ei la locul faptei.

Nu da niciodata sufletul cui iti promite paradisul.....
    dar daruieste-l celui ce te-ar urma si in infern :angel:
  • Dana wrote:

Eu ma tot intreb de ce nu se mai pot unitatile intoarce si sa plece. .... sunt pietrificate si nu se mai pot misca??? Atunci ar trebui sa nici nu mai poata lupta. Sau ridici un gard de sarma ghimpata in spatele lor sa nu mai poata pleca? Caci in cazul asta eu as mai propune o cladire, respectiv GRAJD unde sa imi cresc si sa antrenez cai care sa sara gardul tau si obligat ar trebui sa mai apara si o resursa cu care sa-mi hranesc caii, poate grau, poate porumb.... Ma gandesc chiar si la medici veterinari care sa ingrijeasca caii si sa le tina moralul sus sa nu se imprastie.....
    Hahaha, esti amuzanta, si ai o imaginatie bogata :D . Raspunsul totusi cred ca e pus in descrierea Aresului:
    "Ares, zeul detestat al razboiului, al patimei de sange si al masacrului, umple inimile razboinicilor din vecinatatea orasului tau cu ura pura. Acesti razboinici se vor avanta in lupte sangeroase fara a se gandi la sanatatea lor, pana cand niciun om nu mai este in picioare. "
    Sunt de acord ca ar trebui schimbat ceva si la medici si bucatari, pentru ca deocamdata par cam degeaba, adica am 30 de bucatari, tu ai 30 de bucatari, ii trimitem amandoi in lupta si trupele noastra raman cu 100% moral. O idee ar fii sa moara si bucatarii in lupta sau fiecare bucatar sa creasca moralul trupelor cu 10% o singura runda si apoi sa fie inutili, deci daca trimiti 10 bucatari in prima runda, iti creste moralul cu 100% apoi urmatoarele runde nu iti mai creste, decat daca mai trimiti bucatari. Deci nu mai poti trimite bucatari la gramada si ori trimiti la cateva runde (exemplu ajungi cu moralul la 20% si trimiti 8 bucatari sa creasca la 100%) sau trimiti cate 1-2 bucatari la fiecare runda si apoi ii retragi sa se aprovizioneze cu mancare. Asta ar insemna totusi ca daca ataci pe cineva cu mai multa armata ca tine si nu e online nu o sa poate trimite bucatari si poti castiga batalia dupa 8-10 runde din cauza ca trupele inamice raman fara moral, astfel pot fi jefuiti si jucatorii cu mai multe puncte de catre cei cu mai putine si activi, fara sa le distruga toata armata. Dar chiar si cu aceasta schimbare nu vad Aresul sa fie jucat.( Daca vrei si explicatie bazata pe pura imaginatie de ce nu mor bucatarii in lupta e pentru ca ei nu se duc pe campul de lupta, ei stau la tabere si pregatesc mancarea iar cand se intorc trupele din lupta dupa fiecare runda la tabere primesc mancare si le ridica moralul. Intrebarea este cum au bucatarii mancare infinita la ei, pentru ca daca ai 40 bucatari si trupe pentru 100000 de runde ele raman tot timpul cu 100% moral).
  • Lizuca wrote:

Acu vrei ca moralul unei lupte sa fie sustinut de mai mult de 30 bucatari, nu? Ii inarmam cu oale, polonice si ii trimitem sa sparga capetele la inamici:))
    daca va mai vin multe idei ca asta incepem sa jucam alt joc nu ikariam...
    Vorbesti prostii... nu stiu unde ai vazut tu ca a propus cineva ca moralul unei lupte sa fie sustinut cu mai mult de 30 de bucatari. Imi pare rau ca esti nevoita sa joci pe aceasta versiune a ikariamului si nu mai poti juca pe prima versiune in care se putea jefui aurul, dar incearca sa treci peste si sa te adaptezi. E usor sa spui nu la orice se propune si sa nu vii cu nici o idee.
    "daca va mai vin multe idei ca asta incepem sa jucam alt joc nu ikariam..." cred ca asta ar fi fost comentariul tau la cineva care ar fi propus pirateria inainte sa fie introdusa si aproape tot forum ar fi fost de acord cu tine.
    Eu cred ca daca nu se fac schimbari si imbunatatiri la un joc, dupa o perioada de timp acel joc devine un joc mort. Mi-ar fi placut sa vad schimbari la fiecare 6 luni de zile, pentru ca jocul devine plictisitor cand nu mai e nimic nou de facut si totul devine o repetitie. Dar probabil majoritatea gandesc ca tine, "daca se face vreo schimbare la joc, asta nu mai e ikariam, e alt joc."