Sugestie Optiune Jaf resurse

• [Altele]

This site uses cookies. By continuing to browse this site, you are agreeing to our Cookie Policy.

• Sugestie Optiune Jaf resurse

Optiune Jaf resurse 22
      1.  
        PRO (14) 64%
      2.  
        CONTRA (8) 36%
      Salutare ,si bine v-am gasit.

Daca am gresit cu acest post, sau am deranjat imi cer scuze.
      Jucand Ikariam o perioada mai mare m-am gandit ca ar fi interesant daca jocul ar implementa o optiune de a alege resursele, binenteles daca reusesti jaful din magaziile celui jefuit.
      Prin urmare un jucator care are nevoie de mai multa marmura sa poata alege optiunea ca si la Comerciant.
      O optiune cu slide in care sa iti alegi resursele pe care vrei sa le incarci in navele tale.
      Va multumesc.

Cu respect, toate cele bune,
      Vlad U.
      Respectul se castiga pe baza faptelor nu a vorbelor.
    • Ceea ce spui tu nu mi se pare o idee buna.
      De ce.......de asta ai magaziii.....sa protejeze o parte din resurse.
      Daca ai nevoie de un anumit tip de resure poti jefui pe o anumita insula....in functie de resursa de lux de care ai nevoie.....de obicei resursa care da cel mai mult peste magazie este resursa de lux care se gaseste pe insula, lemn fiind la tot pasul pe joc.
      "Au făcut copiii noştri dinţi
      Muşcă din bunici şi din părinţi"

"Esențială în război este, deci, victoria, nu aparițiile prelungite. Iată de ce generalul care înțelege războiul, este stăpânul destinului poporului și arbitrul destinului națiunii."

Make Ikariam great again!
    • Eu ma refeream la resursele ce sunt peste posibilitatea magaziei. Daca omul are in magazii peste limita de protejare si eu pot sa jefuiesc de la el de 10 ori as dori posibilitatea de a putea alege intai ce sa jefuiesc, in loc sa imi calculeze jocul printr-un algoritm ce sa imi dea. Daca vreau doar lemnul ca atat imi trebuie pentru urmatorul nivel la Palat sau la altceva . Era ca o sugestie .

Multumesc pentru feedback.

O seara frumoasa si spor la joc.
      Vlad U.
    • Pro Vald U ,o idee buna cere sa se deschida un poll cu ea,.
      De ce sunt de acord, pentru ca tu poate ai gasit o ferma ,dar are orasele imprastiate pe distante mari, sau l-ai spionat si ai descoperit ca isi cara un anumit tip de resursa in magazie dar tu nu ai nevoie si de restul de resurse, decat de un tip sau doua de resurse , atunci poti selecta tipul de resursa de care ai nevoie fara sa mai incarci navele suplimentar si cu alt gen de resursa, economisesti timp si nave
      .In plus nu mai esti nevoit sa alergi pe o anume insula sa gasesti si marmura spre exemplu, cand tu jefuiesti pe o insula cu cristal si el si-a carat resurse acolo sa upgradeze sau sa faca armata.
      Sunt de acord si pentru ca in urma noilor versiuni implementate , a numeroaselor tratate de pace si neagresiune incheiate, este foarte greu sa gasesti o tinta pentru jefuit , pentru ca multi si-au imprastiat orasele pe harta pentru piraterie si timpul de deplasare, luand in calcul miracolele aferente deplasarii si cu Harta maritima, este destul de mare , apoi pana ridici o cladire la nivel maxim, aici ma refer la Harta maritima, dar si la celelalte cladiri dureaza foarte mult si cerinta de resurse este foarte mare.Idem timpul de incarcare al navelor cu tot cu drum dus intors este foarte mare, deci clar sunt Pro ideea ta, ajuta pentru ca nu mai esti nevoit sa dai 10 atacuri ca sa poti lua toata cantitatea de care ai nevoie dintr-un anume tip de resursa, spre exemplu lemnul poate ai suficient si nu ai nevoie si nici nu doresti sa bagi ambrozie neaparat sa echilibrezi sau sa modifici balanta de resurse dupa cum ai nevoie.
      Ideea ta mai ajuta oarecum si daca esti intr-un razboi si vrei sa si jefuiesti pe orasele inamice de pe insula , dar acolo unde jefuiesti respectivul are in magazii de toate tu nu ai nevoie decat de un anume tip de resurse de lux, nu mai esti nevoit sa incarci navele cu tot felul de resurse inutile, le incarci doar cu ce ai nevoie si cat consideri necesar , pentru ca nu doresti sa incarci toate navele , doresti sa iti mai ramana si nave libere sa le folosesti pentru transportul trupelor, deci scutesti nave de transport la drum .

Desigur cei mai putini deschisi la noutati pe joc,si care se pun de obicei contra , pentru ca GF nu ar fi de acord, sau pentru ca starile vechi de pe joc le convin si le sunt la indemna, se vor pune contra si iti vor da o multime de motive puerile pentru care nu se poate implementa o nouatate pe joc.Parerea mea este ca NIMIC nu este bautut in cuie, este un jo bazat pe programare, evident se iau in calcul si banii alocati pentru un anume tip de modificare in joc, dar in final conteaza satisfactia consumatorului de jocuri on line , de asta exista si updateuri la siteurile de socializare, si la alte jocuri on line, pentru a creste satisfactia jucatorului. Asta este si ideea de noutate si update sa mentii satisfactia jucatorilor, placerea lor de a juca si a mentine jocul activ.

"M-am nascut cu prea putine degete mijlocii pentru lumea in care traiesc "
      Marilyn Manson

Sinceritatea este scumpa nu o astepta de la oameni ieftini !

OffTopic
      Legalizati Leusteanul :P

Mereu la datorie

Nebunul de Alb

Extrasuperbitatea Theba si Cei 7 Pitici de pe creier !
      :P :P

The post was edited 3 times, last by Theba: Am adaugat ceva la comentariu, corectii ().

• Salutare,

Stiu ca subiectul ridica controverse, aceasta idee se aplica si jucatorilor mai mici nu numai celor mari. Un jucator de exemplu 30 k puncte poate sa treaca de zidurile unui jucator de 1 mil puncte din diferite circumstante Lvl mic la zid , inactivitate, etc.
      Aceasta idee il ajuta foarte mult.

> Sa se implementeze ideea cu un plus in ea.

1.Jucatorul care vrea sa foloseasca aceasta optiune trebuie sa spioneze in ultimile 24 h acel oras si sa fie cu succes asupra magaziilor.

2. Daca jucatorul a facut asta si nu este on pentru a modifica resursele, (ia cazut netul, dureaza 3 runde sa treaca de zid si nu mai este langa joc = viata personala probleme ), jocul sa ii dea resursele cum sa dat pana acum impartite.

Stiu ca e greu si din partea echipei de dezvoltare, si a multora care li se pare ciudata ideea, asa te va face sa iti pazesti mai cu grija resursele, sa ridici spionii si sa ai grija de orase. Acu stam culcati pe o ureche nu poate sa imi ia toata marmura de odata sau tot sulful. Si pana se intoarce le mut de pe un oras pe altul sau le schimb cu ambrozie , etc.

P.S. nu pre le am cu forum-urile, daca vreti sa deschideti poll deschideti ca eu nu stiu.

Va multumesc inca odata pentru sustinere si rabdarea cu mine,
      Va doresc o zi cat mai frumoasa si toate cele bune.

Vlad U.
    • @Vl4dy2018 Tu trebuie sa rogi echipa forumului sa iti deschida un poll cu problema asta sau poti ruga pe cineva din staff sa iti structureze ideile asa cum le doresti tu, noutatile pe care doresti sa se implementeze pe joc .

Tot ca sugestie eu as veni si cu ideea de a se baga in plus locuri de construit dar si cladiri, gen magazie , sau templu, intrucat durata de constructie este foarte mare , super magazia nu iti acopera surplusul de resurse si 4 magazii pe oras + Templul zeitei Atena mi se par cam putine pentru protectia resurselor sau sa se mareasca cantitatea de resurse protejate, deja pe serverele vechi dar si pe serverele mai noi conturile sunt foarte mari deci produc foarte mult.ar fi benefic si pentru conturile mai mici ce au nevoie sa ii ajunga din urma pe cei mai mari, unii au ajuns la nivel mare jucand onest dar si datorita vechimii pe joc, a jafurilor , sau pentru ca au bagat ambrozie sa beneficieze de caracteristicile premium ori alte caracteristici altii fraudand la piraterie.

As mai avea o idee pentru o cladire noua, un gen de buncar in care sa iti adapostesti armata si flota in caz ca pierzi conexiunea sau te conectezi mai greu, sau daca lipsesti mai multa vreme de pe joc.Nu se ia in calcul armata sau flota ce o ai deja la construit, sau se poate lua si asta in calcul daca se implementeaza un boost, sa poti adaposti si armata sau flota ce exista la construit, insa pe un anumit termen sa zicem in 4-8 ore, oricum dureaza pana se construieste.

Academia ar putea fi folosita sa cerceteze si gradul de intarire al zidurilor spre exemplu adica zidurile sa devina mai puternice nu doar pentru ca au nivel mare, actual le darami oricum daca ai armata corespunzatoare.ma rog academia ar putea fi flosita si pentru multe alte scopuri, spre exemplu sa iti dea niste elemente de boost pentru trupe sau nave la construit, sau pentru cladiri.

Fireste ca vor exista voci care vor spune ca nu sunt bune, repet daca nu inaintam intervine amorteala, si obisnuinta cu setarile jocului, din cate citesc pe forum sunt mai multi nemultumiti de bonusurile oferite de joc, si de costurile mari cu ambrozie.

Exitsa cateva tipuri de consumatori de ambrozie , cei care vor sa isi creasca conturile mai repede , cei care joaca la piraterie,si cei care folosesc ambrozia pentru regim de urgenta ca sunt atacati si vor sa transforme resurse sau sa se deplaseze mai repede sa transporte resursele , trupele sau navele..Exista si acea Fantana divina pentru ambrozie, nu am vazut foarte multe construite si nici foarte multe Turnuri ale lui Helios pentru ca costa foarte mult, s-ar putea umbla putin si pe la ele.

Theba.

Marilyn Manson

OffTopic

Mereu la datorie

Nebunul de Alb

The post was edited 1 time, last by Theba ().

• Consider ca si Staff-ul vede postarile si nu trebuie ii abordez chiar direct, dar am sa rog sa intervina. Eu unul sunt de acord cu tine, dar sa luam fiecare idee pe rand cu cat implementezi mai multe deodata cu atat poate sa cedeze jocul.

Va multumesc inca odata,
      Vlad U.
    • Corect ideile trebuiesc luate pe rand , jocul este cam greu sa cedeze, nu cedeaza din cauza noilor implementari, mai greu ca schimbarea designului pe joc, si fuzionarea serverelor nu este ceea ce ceri tu sau eu..Deci rugam stafful sa deschida polluri separate pentru sugestiile mele si ale lui Vlad U.

Multumim, daca cei din staff doresc o interventie in PM din partea mea pentru deschiderea Poll-ului cu imbunatatirile cerute de mine sa imi comunice pe chat.
      Va multuemsc Theba.

PS: Hehehe deja forumul este mai activ la aceasta ora avem 6 membrii conectati, inca un lucru bun ! %53%

Marilyn Manson

OffTopic

Mereu la datorie

Nebunul de Alb

The post was edited 1 time, last by Theba ().

• Pai daca vrei sa faci o sugestie pentru joc, ar trebui sa pui aceasta idee intr-o ordine clara mai apoi sa deschizi topic la "Sugestii si Idei" unde un moderaor va atasa un poll ca sa fie votata. Aici... e doar o discutie pe subiect. Pentru ca sectiunea unde ai postat este o sectiune dedicata sugestiilor si intrebarilor pentru forumul ikariam nu pentru joc.
      „Nu recunosc alt semn al superiorității decât bunătatea.”
      We play oFF ||| since 2012
    • @SoSo stiu am vazut astazi ca acest topic este deschis la alta sectiune la Sugestii si Idei pe forum, nu la Sugestii si Idei pe joc, deci rog un moderator sa mute thred-ul la sectiunea corespunzatoare.

Multumesc, si sa deschida poll-urile Theba

Marilyn Manson

OffTopic

Mereu la datorie

Nebunul de Alb

• Multumim angel o sa deschid si eu un poll cu ideile mele pe rand, in primul rand cu acel buncar, apoi mai am eva pentru display la socurri mari si scor aliante, dar sa ma gnadesc bine si la restul si iti voi transmite mesaj privat, aici pe pagina sunt si propunerile mele

Marilyn Manson

OffTopic

Mereu la datorie

Nebunul de Alb

• "As mai avea o idee pentru o cladire noua, un gen de buncar in care sa iti adapostesti armata si flota in caz ca pierzi conexiunea sau te conectezi mai greu, sau daca lipsesti mai multa vreme de pe joc.Nu se ia in calcul armata sau flota ce o ai deja la construit, sau se poate lua si asta in calcul daca se implementeaza un boost, sa poti adaposti si armata sau flota ce exista la construit, insa pe un anumit termen sa zicem in 4-8 ore, oricum dureaza pana se construieste."

Contra, dintr-un singur motiv: eu cum mai distrug armata? ca si asta face parte din farmecul jocului. cand prinzi adversarul offline. indiferent de motiv.
      Sunt destule avantaje pentru defensiva + minuni, nu cred ca e inca benefic inca unul.
      "Prostia are talentul de a fi insistenta" :smoke2:
      (Albert Camus)
    • Maximus Op oho stai linistit ai ce sa distrugi acolo scrie ca doar armata ce o ai deja construita sai navele sa nu le poti adapoti in buncar, evident si numarul armatei adapostite va fi dupa marimea buncarului. deci vei avea ce sa distrugi, la fel si la nave , se mai pot adauga niste timp cat poti mentine armata si flota uin buncar, apoi in functie de marimea buncarului sa poti adaposti numai anumite tipuri de unitati..Si sa nu uitam de lagg-urile la internet, caderi de curent, daca isi aduce aminte userul sa adaposteasca armata si flota..etc, se pot face multe pe acest buncar ca sa prinzi si armata la tocat.Acum sa fim sinceri daca mergi la razboi ti-ar prinde bine niste aramata sau flota adapostita in buncar, pentru ca sa le ai a doua zi, si daca mergi la jaf la fel, parca nu este bine sa aiba ala nave in port sau trupe sa te chinui sa jefuiesti.
      In fine idei mai am cu acest buncar insa trebuie sa le sintetizez, si apoi sa le fac ca pentru un poll.Mai am si alte idei si se cam alearga acum prin capul meu,, tipa si fac haos, trebuie sa le linsitesc si apoi sa vad.

Marilyn Manson

OffTopic

Mereu la datorie

Nebunul de Alb

• "Maximus Op oho stai linistit ai ce sa distrugi acolo scrie ca doar armata ce o ai deja construita sai navele sa nu le poti adapoti in buncar"

asta te rog sa o dezvolti un pic.. deci, care armata va intra in buncar? daca nu cea prezenta pe orase.
      si nu e problema, ca astept, sa faci si poll-ul si restul de idei, pentru argumente pro sau contra. ^^
      (Albert Camus)
    • Maximus am pretentii citeste ce ma scris, armata care o ai pe orase o sa intre in buncar , insa depinde de marimea lui ce tip de armata adapostesti, sau ce cantitate ca la magazie, optiunile Buncarului pot fi si ele cercetate la Academie, apoi mai poate intra si armata sau flota ce o ai la construit, evident ca nu va intra toata, trebuie sa ai optiuni de Hide, ascundere a armatei, un fel de boost pentru 4-8 ore timp de constructie al armatei si flotei aceste optiuni le poti castiga sa zicem atacand alti jucatori, sau facand un anume punctaj la piraterie sau o anumita forta. sau atacand satul barbarilor , ca tot il avem la dispozitie..Trebuie sa vezi putin mai departe de setarile si optiunile de baza ale jocului in forma in care se prezinta el acum.Vorba mottoului tau :"Daca imi dau drumul la imaginatie, ajung la inchisoare!"

Vlady U evident vor aparea toti nostalgicii ce nu vad mai departe de setarile actuale a le jocului si nu doresc ceva nou pe joc sa voteze contra , si care nu doresc actiune pe joc insa stai linistit sa stii ca este foarte buna ideea ta !

Marilyn Manson

OffTopic

Mereu la datorie

Nebunul de Alb

The post was edited 2 times, last by Theba ().

• pai daca citesti cu atentie, iti dai seama ce vreau sa scot in evidenta.
      chestia e ca ori te contrazici singura ori din cauza greselilor de scris si a grabei ai inserat si un "nu" pe acolo.
      de asta voiam sa explici care este varianta corecta.
      (Albert Camus)
    • Salutare colegi,

As avea rugamintea sa ramaneti pe subiectul care este pentru acest POLL .... idei sunt multe , Theba creaza te rog alt poll cu ideea ta , dar tin sa le dau dreptate colegilor, ca acesta este farmecul jocului bataliile indiferent de circumstante.

Multumesc staff-ului pentru poll, va doresc o zi frumoasa,

Vlad U.